3D Artist (Shading)

colormass is a young, award-winning company that aims to create professional visual experiences using the latest technologies, putting a strong emphasis on photorealism. Our work is mainly focused on visualizing furniture and other interior elements in individually created environments.

We are looking for talented individuals who share our passion for high quality photorealistic renders and would like to join the colormass team in Budapest.

Responsibilities

  • Creation of realistic textures and materials
  • Digitization complex materials with different capturing methodologies

Requirements

  • Understanding of physically based shading and rendering (PBR)
  • Experience with 3ds Max or similar 3D graphics software (e.g. Substance Painter and Designer, Blender etc…)
  • Excellent knowledge of Photoshop
  • Strong passion for creating art of the highest quality
  • Detail oriented, precise workflow

Advantages

  • Experience in lighting and photography
  • Experience in PBR texture scanning
  • Knowledge of Corona Renderer
  • Good English

What we offer

  • Being part of a technological revolution and shaping the future of the industry
  • Dynamic, stimulating company culture with a very challenging vision
  • Continuous self-development and the opportunity to learn from highly skilled colleagues
  • Cutting edge workstations with multiple screens
  • Competitive salary

How to apply

Please send us your application to jobs-at-colormass.com with the following information:

  • Portfolio – this is the most important criteria. Please only include your best work!
  • Curriculum Vitae
  • Salary expectation

Use 3D Artist (Shading) as the subject of the email. If you have any questions, don’t hesitate to call us: +49 30 6920 62001 or send an email to the above mentioned email address.

Hungarian Description

A colormass egy fiatal, díjnyertes cég, amely célja professzionális képi élmények létrehozása a legújabb vizualizációs technológiák használatával, különös hangsúlyt fektetve a valósághű ábrázolásmódra. Munkáink témája főként bútorok és egyéb berendezési tárgyak vizualizációja individuálisan kialakított belső terekben.

Azonnali kezdéssel keresünk új munkatársat teljes munkaidőben a budapesti csapatunk erősítésére az alábbi feltételek mellett.

Feladatok

  • Objektumok felületi jellemzőinek (shaderek) beállítása
  • Complex anyagok digitalizálása különböző rögzítési technikák segítségével
  • Textúrák készítése, módosítása

Követelmények

  • A physically based shadelés és renderelés kítűnő ismerete (PBR)
  • 3ds Max vagy más 3D grafikus software (pl. Substance Painter and Designer, Blender etc…) kitűnő ismerete
  • Photoshop kitűnő ismerete
  • Magas motiváció kiemelkedő minőségű képek készítésére
  • Precíz, teljességre törekvő munkavégzés

Előnyök

  • Fényelési és fényképezési tapasztalat
  • PBR textúra-scanneléssel való tapasztalat
  • Corona Renderer ismerete
  • Angol nyelvtudás

Amit mi kínálunk

  • Része és alakítója lehetsz egy technológiai revolúciónak
  • Dinamikus, ösztönző cégkultúra egy kihívásokkal teli vízióval
  • Állandó szakmai fejlődés és tanulás a tapasztaltabb munkatársaktól
  • Modern számítógépek több képernyővel
  • Versenyképes fizetés

Jelentkezési feltételek

Jelentkezésed a jobs-kukac-colormass.com címre küldd a következő információkkal:

  • Portfólió – a legfontosabb kiválasztási kritérium. Csak a legjobb munkáidat tartalmazza!
  • Amerikai típusú önéletrajz
  • Körülbelüli fizetési igény

Az email tárgyának 3D Artist (Shading)-et add meg. Kérdések esetén kérlek lépj kapcsolatba velünk a +49 30 6920 62001 telefonszámon vagy a fent említett email címen.

About colormass

colormass was also selected to compete in the most prestigious startup competition, TechCrunch Disrupt in San Francisco (the “world championship” of young companies), as one of the most innovative startups in 2017, and made it to the final round. Being one of the six chosen startups, we joined the ranks of Fitbit, Trello, Yammer and Dropbox who once were also selected as finalists for the TechCrunch Disrupt SF. You can read more about it here.